قیمت طلا
قیمت ارز
ارز دیجیتال
گمانه‌زنی نشریه آمریکایی درباره گزینه‌های احتمالی کابینه بایدن

نشریه آمریکایی با روشن شدن وضعیت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از فهرست بلند بالای رقبای بالقوه برای کابینه جو بایدن رونمایی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نشریه پولیتیکو پیرو پیروزی جوبایدن در انتخابات سوم نوامبر مقابل دونالد ترامپ  از فهرست بلند بالای رقبای بالقوه برای کابینه جو بایدن رونمایی کرد.

براین اساس، بایدن برای انتخاب وزیر خارجه احتمالی علاوه بر سابقه گزینه‌های مورد نظر احتمالا معیارهایی دیگری همچون بخت نامزد سمت وزارت خارجه برای کسب رای اعتماد مجلس سنا، جلب نظر جناح‌های مختلف حزب دموکرات از جمله جناح پیشرو و عمل به وعده معرفی کابینه‌ای متفاوت، حضور زنان و اقلیت‌های نژادی را در نظر خواهد داشت.

این فهرست متشکل از چهره‌های آفریقایی آمریکایی‌، آسیایی آمریکایی و آمریکایی‌های لاتین‌تبار، بومی‌های آمریکا و سیاستمداران مسن و جوان است.

فهرست دولت بالقوه بایدن شامل سوزان رایس مشاور امنیت ملی سابق باراک اوباما، آنتونی بلینکن معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا، سناتورها کریس کونز و کریس مورفی و ویلیام برنز معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا و سفیر سابق واشنگتن در مسکو برای پست وزارت امور خارجه می‌شود.

گروهی از هواداران کریس کونز از هم‌اکنون سندی پنج صفحه‌ای در تشریح دلایل لزوم انتخاب وی به عنوان وزیر خارجه دولت جو بایدن تهیه کرده‌اند. کریس کونز مانند جو بایدن در عرصه سیاست ایالت دلاور در شمال شرقی آمریکا فعالیت کرده و اکنون یکی از دو نماینده این ایالت در مجلس سنای آمریکا است. کرسی کریس کونز در مجلس سنا زمانی در اختیار جو بایدن بود.

کریس کونز مانند جو بایدن از عملکرد فراجناحی و همکاری با جمهوری‌خواهان دفاع می‌کند. امری که احتمالا تائید صلاحیت او به عنوان وزیر خارجه در مجلس سنا را تسهیل خواهد کرد.

کریس مورفی سناتور ایالت کنتیکت نیز یکی از گزینه‌های احتمالی برای سمت وزارت خارجه دولت احتمالی دموکرات‌ها است. جناح پیشروی حزب دموکرات تلاش می‌کند تا کریس مورفی یکی از چهره‌های حاضر در کابینه جو بایدن باشد. این سناتور ۴۷ ساله یکی از اعضای فعال کمیته روابط خارجی مجلس سنا و از منتقدان جدی همکاری واشنگتن با عربستان در جنگ یمن است. وی یکی از معماران طرح وضع محدودیت برای فروش تسلیحات نظامی به عربستان بود.

مشاور سابق امنیت ملی آمریکا یکی از گزینه‌های جو بایدن برای همراهی در کارزار انتخاباتی به عنوان معاون وی بود. این باور در میان نزدیکان جو بایدن وجود دارد که سوزان رایس به عنوان یکی از مقامات ارشد در دولت احتمالی حضور خواهد داشت. جو بایدن در ابتدای دوره ریاست جمهوری درگیر مسائل داخلی از جمله شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی خواهد بود. امری که احتمالا باعث خواهد شد به دنبال گزینه‌ای باتجربه برای مقام وزارت خارجه باشد و سوزان رایس می‌تواند چنین گزینه‌ای باشد. بایدن سابقه فعالیت به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل و مشاور امنیت ملی آمریکا را در کارنامه دارد.

آنتونی بلینکن ۵۸ ساله هم‌اکنون یکی از اعضای ارشد کارزار انتخاباتی جو بایدن است. سابقه فعالیت در دولت‌های بیل کلینتون و باراک اوباما را دارد. هر چند از وی به عنوان یکی از گزینه‌های وزارت خارجه ذکر شده اما انتظار می‌رود که بایدن در صورت پیروزی در انتخابات به دنبال فعالیت آنتونی بلینکن در مقام مشاور امنیت ملی در کاخ سفید باشد.

سامانتا پاور سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، تام دانیلون مشاور امنیت ملی سابق و وندی شرمن، ویلیام برنز و نیکولاس برنز معاونان پیشین وزارت خارجه آمریکا از جمله دیگر گزینه‌های احتمالی برای حضور در کابینه احتمالی جو بایدن در مقام وزیر خارجه هستند. در این میان وندی شرمن به دلیل نقشی که در مذاکرات هسته‌ای با ایران داشت، چهره‌ای شناخته شده‌تر است.

این فهرست همچنین شامل نام میشل فلورنوی معاون سابق وزیر دفاع و سناتورها، تمی داکورث و جک رید برای پست وزارت دفاع آمریکا می‌شود.

از سارا راسکین معاون سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا، لایل براینارد عضو هیات بانک مرکزی آمریکا، سناتور الیزابت وارن، راجر فرگوسن عضو سابق هیات بانک مرکزی آمریکا، ملودی هابسون مدیر اجرایی یک شرکت سرمایه‌گذاری و رافائل بوستیک مدیر بانک مرکزی آمریکا در شعبه آتلانتا به عنوان گزینه‌های احتمالی وزارت خزانه‌داری آمریکا هم نام برده شده است.

این نشریه برای وزیر امنیت داخلی جو بایدن از الخاندرو مایورکاس معاون پیشین وزیر امنیت داخلی یا هاویر بیسرا دادستان کل کالیفرنیا به عنوان رقبای احتمالی نام برده است. نام هاویر بیسرا ممکن است در میان رقبای پست دادستان کل در کنار سالی ییتس معاون سابق دادستان کل، تام پرز معاون سابق وزیر کار و سناتور داگ جونز دیده شود.  

در میان انتخاب‌های احتمالی دولت بایدن، پیت بوتجج شهردار سابق و نامزد سابق دموکرات برای انتخابات ۲۰۲۰ انتظار می‌رود یک پست ملی را بر عهده بگیرد و پست سفیر آمریکا در سازمان ملل یکی از پست‌های احتمالی است. البته به نظر می‌رسد در حال حاضر محتمل‌ترین پست برای این رقیب سابق بایدن، وزارت امور کهنه‌سربازان باشد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

*کد امنیتی