قیمت طلا
قیمت ارز
ارز دیجیتال
هشدار روسیه درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

 معاون وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد که اقدامات آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و استفاده از مکانیسم ماشه برای اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران سودجویانه است و منجر به بروز بحران در شورای امنیت می‌شود.

خبرگزاری ایران خبر :

سرگئی ریابکوف روز پنجشنبه در نشستی در فرمت کنفرانس ویدئویی در باشگاه سیاسی والدای گفت: روسیه تمام اظهارات مقام‌های آمریکایی درخصوص این موضوع (تمدید تحریم تسلیحاتی ایران) را رصد می‌کند.

برایان هوک نماینده رئیس جمهوری آمریکا در امور ایران پیشتر گفته بود که واشنگتن برای تمدید تحریم ارسال تسلیحات به ایران تلاش خواهد کرد.

هشدار روسیه درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

مکانیسم ماشه یا «اسنپ بک»، بخش نهایی از ساز وکار حل اختلاف ذیل برجام است که می‌تواند قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل متحد را که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ تعلیق شده بودند، باز گرداند.

در حقیقت منظور از مکانیسم ماشه بخش پایانی همان «ساز و کار حل اختلافات» در بندهای ۳۶ و ۳۷ در برجام است. این ۲ بند از آنجا که رجوع به آنها می‌تواند به بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بینجامد، به «مکانیسم ماشه» معروف شده‌ است.

معاون وزیر خارجه روسیه گفته است: البته ما اطلاع داریم که مقامهای ارشد دولت آمریکا چه دیدگاهی در خصوص راههای دیگر (درباره برجام) دارد. اما موضع ما کاملا معلوم است هیچ کشوری اجازه ندارد بطور گزینشی و بخشی از قطعنامه های شورای امنیت را اجرا کند.

وی یادآوری کرد که آمریکا دو سال پیش از برجام خارج شد و همینک در موقعیت نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ قرار دارند و بند ۲۵ منشور سازمان ملل را نقض می کنند.

ریابکوف تصریح کرد: در این وضعیت مدعی استفاده از مکانیسم ماشه پیش بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ سودجویانه است. معتقدم که اکثریت اعضای جامعه جهانی این موضع ما را می پذیرند.

وی درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: آمریکا در این عرصه راه دشواری در پیش دارد. هرچند که این نتیجه گیری که در شورای امنیت و در سازمان ملل با این سرسختی آمریکا بحران دیگری بوجود می آید را می توانم بپذیرم، ایالات متحده در تلاش ها برای تمدید تحریم ایران در شورای امنیت به مشکل می‌خورد.

چین: آمریکا نه می‌تواند تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند، نه مکانیسم بازگشت را فعال

نمایندگی دائم چین در سازمان ملل متحد نیز آمریکا را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای ایران دانست و گفت این کشور حقی برای تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران یا فعال کردن مکانیسم ماشه ندارد.

این نمایندگی تصریح کرد: آمریکا با خروج از برجام به تعهدات خود طبق قطعنامه ۲۲۳۱ عمل نکرد. این کشور حق ندارد که تحریم تسلیحاتی را بر روی ایران تمدید کند چه رسد به این که باعث فعال شدن مکانیسم ماشه شود.

این عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد حفظ برجام تنها راه درست پیش‌رو است.

وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی برخلاف اظهارات گذشته خود، برگرفته از توطئه‌پردازان اندیشکده تروریستی و صهیونیستی بنیاد دفاع از دموکراسی مدعی شد آمریکا مشارکت‌کننده قطعنامه ۲۲۳۱ است و بر اساس بند ۱۱ آن می‌تواند خواستار تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران شود.

روسیه، چین، برخی کشورهای اروپایی و ایران تاکید کرده‌اند این یک برداشت نادرست از قطعنامه است و آمریکا در هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۹۸ به صراحت اعلام کرد به مشارکت خود در برجام خاتمه داده است.

  صفحه اختصاصي پايگاه خبري تحليلي ايران خبر در اينستاگرام

http://instagram.com/irankhabarnews

كانال تلگرام پايگاه خبري تحليلي ايران خبر

 t.me/irankhabar_org

 وب سايت پايگاه خبري تحليلي ايران خبر

www.Irankhabar.org

 

اخبار مرتبط

نظر شما

*کد امنیتی